پاک کردن لکه خون

پاک کردن لکه خون

توجه: پس از مشاهده لکه در اسرع وقت لکه ها را پاک کنید. هرچه لکه قدیمی تر باشد، پاک کردن آن دشوارتر خواهد بود.قبل از شستن لباس‌های قابل شستشو، همه روش‌های حذف لکه باید اعمال شوند. لکه هایی که شسته و خشک شده اند تقریباً غیر ممکن است پاک شوند.

فهرست مطالب

زمان مطالعه متن 11 دقیقه 

4.5 از 5 امتیاز

پاک کردن لکه خون از روی لباس، فرش، وسایل و دیگر سطوح، می‌تواند یکی از مسائل پیچیده در زمینه پاکسازی باشد. خیلی یکی از لکه هایی است که معمولاً به سطوح نرم، مانند لباس‌ها، فرش‌ها و پارچه‌های مبلمان، به سختی چسبیده، ظاهر زننده و سوال برانگیزی داشته و برای پاک کردن آن باید از روش‌های خاص استفاده کرد. در اینجا مقاله راهکار برای پاک کردن لکه خون را به صورت گام به گام توضیح می‌دهیم.

پاک کردن لکه خون

پاک کردن لکه خون / پارچه های قابل شستشو

– آنچه شما نیاز خواهید داشت برای پاک کردن لکه خون

 1. چاقوی کانتر آشپزخانه
 2. مایع ظرفشویی دستی
 3. آمونیاک
 4. محصول آنزیمی
 5. سفید کننده کلر یا سفید کننده اکسیژن

احتیاط: هرگز سفید کننده کلر را با آمونیاک مخلوط نکنید – بخارات خطرناک هستند.

* نکات ویژه در مورد راه حل

فورا لکه های خون را درمان کنید. ابتدا آب سرد را از روی لکه عبور دهید. سپس مانند زیر رفتار کنید. در صورت خشک شدن، با لکه‌بر پیش شستشو، مایع لباس‌شویی، تقویت‌کننده مایع شوینده یا خمیر محصول لباس‌شویی دانه‌ای و آب، پیش تصفیه کنید. شستشو با استفاده از سفید کننده ایمن برای پارچه. لکه های قدیمی ممکن است به خیساندن در محصول آنزیمی پاسخ دهند. برای لکه خونی که با این فرآیند کاملاً پاک نمی شود، لکه را با پراکسید هیدروژن و چند قطره آمونیاک خیس کنید. بیش از 15 دقیقه در این مخلوط نگذارید. با آب خنک بشویید.

– مراحل تمیز کردن

 1. مواد اضافی را خراش دهید.
 2. به مدت 15 دقیقه در مخلوطی از 1 لیتر آب ولرم، نصف قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک خیس کنید.
 3. به آرامی از پشت مالش دهید تا لکه از بین برود.
 4. 15 دقیقه دیگر در مخلوط بالا خیس کنید. آبکشی کنید.
 5. لکه پروتئین را حداقل به مدت 30 دقیقه در محصول آنزیمی خیس کنید. لکه های قدیمی را برای چند ساعت خیس کنید. شستشو.
 6. اگر لکه رنگی باقی ماند، شستن را بشویید، اگر برای پارچه ایمن است، از سفید کننده کلر استفاده کنید، یا با سفید کننده اکسیژن.

 

تفاوت میان لکه خون تازه و لکه خون کهنه

فرق بین لکه خودن تازه و لکه خون کهنه در پاک کردن آن‌ها از روی لباس و وسایل متفاوت است.

قبل از پاک کردن لکه خون بهتر است بدانیم لکه خون چند وقت است ایجاد شده است. لکه خون تازه اکثراً در مراحل اولیه پاک‌کردن به خوبی قابل پاک شدن است. چون که ذرات لکه هنوز به صورت موضعی و محدود هستند و به عمق بافت نفوذ نکرده‌اند. بنابراین از پاک کننده‌های خفیف و ملایم مانند آب و مایع شوینده می‌توان استفاده کرد.اما لکه خون کهنه برای پاک کردن سخت تر است. چون که بعد از مدتی روی لباس خشک شده و به عمق بافت نفوذ کرده‌است.

در این مورد، باید از پاک کننده‌های قوی تر مانند آب اکسیژنه، سفید کننده‌ها، اسیدهای ضعیف و مواد شوینده قوی تر استفاده کرد.به علاوه، در هر دو مورد نیز باید به سرعت عمل کرد. هر چقدر لکه باقی بماند، پاک کردن آن سخت‌تر خواهد شد. لذا باید به سرعت جهت پاک کردن لکه خون اقدام کرده و سعی کنید به سرعت آن را پاک کنید. همچنین برای پاک کردن لکه خون از روی لباس و وسایل نیز باید به نوع بافت و نوع پارچه و وسیله توجه داشته باشید.پاک کردن لکه خون

پاک کردن لکه خون / فرش

– آنچه شما نیاز خواهید داشت برای پاک کردن لکه خون

 1. الکل مالشی ایزوپروپیل
 2. مواد شوینده
 3. آب اکسیژنه

– مراحل تمیز کردن ( پاک کردن لکه خون )

 1. تمام محلول های حذف خون باید خنک باشند.
 2. با پاک کردن با دستمال کاغذی سفید یا خراشیدن با یک چاقوی بی رنگ، تا حد ممکن مواد خارجی را از بین ببرید.
 3. الکل مالشی را روی یک پارچه سفید تمیز، حوله کاغذی سفید یا توپ پنبه ای بمالید. اگر لکه تا عمق شمع گسترش می یابد، از یک حرکت لکه دار استفاده کنید تا زمانی که لکه از بین برود یا رنگی به پارچه منتقل نشود. اجازه ندهید الکل به قسمت پشتی نفوذ کند زیرا باعث از بین رفتن پیوند لاتکس می شود. اگر لکه فقط روی سطح است، هر بار در یک جهت مالش دهید. هرگز از حرکات دایره ای برای از بین بردن لکه استفاده نکنید زیرا ممکن است بافت را از بین ببرد. اگر لکه از بین رفت متوقف شود. اگر نه، به مرحله بعدی ادامه دهید.
 4. مقدار کمی از محلول شوینده را روی محل بمالید. (برای تهیه محلول شوینده، 1/4 قاشق چایخوری از مواد شوینده ظرفشویی دستی را که حاوی لانولین یا سفید کننده نیست با 1 لیتر آب مخلوط کنید) از حرکت لکه دار استفاده کنید تا مواد شوینده را در ناحیه آسیب دیده بمالید. اگر لکه از بین رفت، به استفاده از محلول شوینده ادامه دهید و با یک حوله کاغذی سفید بمالید تا لکه از بین برود.
 5. با آب لوله کشی با استفاده از بطری اسپری بشویید، برای از بین بردن رطوبت اضافی آن را بمالید.
 6. به آرامی با آب اسپری کنید، این بار لکه نکشید. یک پد حوله کاغذی و آجر بمالید و بگذارید خشک شود.
 7. اگر هنوز مقداری لکه روی فرش باقی مانده است و لکه باعث از بین رفتن آن نمی شود، تافت های ناحیه لکه دار را با پراکسید هیدروژن 3 درصد مرطوب کنید. بگذارید برای (1) ساعت بماند. لکه بزنید و این کار را تکرار کنید تا فرش بدون لکه شود. نور باعث می شود که پراکسید به آب تبدیل شود بنابراین نیازی به شستشو نیست.
 8. یک پد حوله کاغذی بمالید و با آجر وزن کنید.
پاک کردن لکه گیلاس
مشاهده آموزش

پاک کردن لکه خون / اثاثه یا لوازم داخلی

– آنچه شما نیاز خواهید داشت برای پاک کردن لکه خون

 1. مواد شوینده

– مراحل تمیز کردن ( پاک کردن لکه خون )

 1. یک (1) قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با دو (2) فنجان آب خنک مخلوط کنید.
 2. با استفاده از یک پارچه سفید تمیز، لکه را با محلول شوینده اسفنج کنید.
 3. آنقدر بلات بزنید تا مایع جذب شود.
 4. مراحل 2 و 3 را تکرار کنید تا لکه از بین برود.
 5. با آب سرد اسفنج کنید و با لکه خشک کنید تا محلول شوینده پاک شود.

 

روش خانگی پاک کردن لکه خون از روی لباس

لکه خون روی لباس یا ملافه کمی ترسناک به نظر می رسد زیرا بسیاری از افراد فکر می کنند که پاک کردن لکه خون کمی دشوار است و لکه خون ممکن است به صورت لکه صورتی کم رنگ یا زرد روی پارچه باقی بماند.

بلکه خون یک لکه بسیار طبیعی است که ممکن است در طول زندگی بارها با آن مواجه شوید. خوشبختانه پاک کردن لکه از روی لباس، ملحفه، لحاف و فرش بسیار آسان است و اگر نکات مهم و ضروری را به دقت رعایت کنید، نه تنها لکه ای باقی نمی ماند، بلکه لکه به سادگی پاک می شود و شاهد اثری از آن نخواهد.

لباس های خود را خشک کنید

با این روش نه تنها هیچ لکه ای روی لباس باقی نمی ماند و لباس شما تمیز می شود، بلکه در وقت خود نیز به میزان قابل توجهی صرفه جویی می کنید. زیرا دیگر نیازی نیست لباس های خود را در ترافیک و هوای آلوده به خشکشویی ببرید. شما می توانید با این روش به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت کنید و لباس های تمیز خود را به سرعت دریافت کنید.

 

روش صحیح پاک کردن لکه خون

اگر می خواهید در خانه از پاک کردن لکه خون از لباس، ملحفه، تشک یا فرش را تجربه کنید، قبل از هر چیز باید بدانید که از بین بردن لکه های تازه راحت تر و موثرتر از از بین بردن لکه های خون خشک شده است. با این حال در ادامه مقاله راه هایی را برای از بین بردن لکه خون به شما آموزش می دهیم تا بتوانید به راحتی این لکه را از روی لباس، پارچه، فرش و … پاک کنید.

پاک کردن لکه خاکستر
مشاهده آموزش

1. لکه خون را با پراکسید هیدروژن پاک کنید

پاک کردن لکه خون

پراکسید هیدروژن یا پراکسید هیدروژن یک اکسیدان است که به عنوان سفید کننده استفاده می شود. پراکسید هیدروژنی که در بازار به فروش می رسد محلولی بی رنگ و بی بو مانند آب و کمی اسیدی است که رقیقتر از پراکسید هیدروژن خالص است.اما ممکن است بسیاری از خانم های خانه دار با پراکسید هیدروژن لکه را از روی لباس پاک نکنند و با این محلول آشنایی نداشته باشند، اما بهتر است بدانید که این محلول در بسیاری از خشکشویی ها کاربرد زیادی دارد و برای از بین بردن لکه ها نیز کاربرد دارد.

با این حال، اولین و بهترین راه حل برای از بین بردن لکه های خون از لباس یا پارچه، پراکسید هیدروژن است. همچنین لکه نوشیدنی یا میوه های قرمز رنگ، قهوه و چای به راحتی با پراکسید هیدروژن پاک می شود و اثری باقی نمی ماند.

2. پاک کردن لکه خون با سرکه

لکه های خون را با سرکه پاک کنید

پاک کردن لکه خوناگر به روش های این مقاله دقت کنید و مراحل را به درستی انجام دهید، پاک کردن لکه خون بسیار آسان خواهد بود. اما نکته از بین بردن لکه خون سرعت عمل است. به عبارت دیگر، هرچه سریعتر لکه خون را قبل از خشک شدن پاک کنید، لکه راحت تر خواهد بود.

اگر لکه خون خشک شود و بیش از 24 ساعت به آن توجه نکنید، پاک کردن آن دشوارتر می شود. یکی از راه هایی که می توانید به راحتی لکه خون تازه را از بین ببرید استفاده از سرکه سفید است که بسیار هم موثر است.قبل از اینکه لکه خون خشک شود، مقداری سرکه سفید روی لکه بریزید و 5 تا 10 دقیقه صبر کنید. سپس با یک پارچه نخی تمیز و مرطوب لکه را پاک کنید. اگر لکه پاک نشد، این روش را چندین بار تکرار کنید. هنگامی که لکه خون کاملا از بین رفت، لباس یا پارچه را به همان روش معمول با آب سرد بشویید.

 

3. پاک کردن لکه خون با نمک

پاک کردن لکه خوندر بسیاری از موارد ممکن است لکه خون روی لباس شما در خارج از خانه ظاهر شود و شما نمی توانید همان روش های رفع لکه خون را که در خانه انجام می دهید انجام دهید. چون وسایل لازم را ندارید و نمی توانید لباس هایتان را خوب بشویید.بهترین راه برای از بین بردن لکه های خون در خارج از خانه استفاده از نمک است. پس مقداری نمک پیدا کنید، زیرا به از بین بردن لکه خون کمک زیادی می کند. مقداری نمک روی لکه خون تازه روی لباس بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا نمک جذب لکه شود و لکه به راحتی پاک شود.

اگر در خانه هستید و وسیله ای برای پاک کردن لکه خون ندارید، مقداری نمک را با مقداری آب مخلوط کنید تا خمیر نمک درست شود. سپس خمیر نمک را روی پارچه یا فرش بمالید و پس از چند دقیقه با دستمال مرطوب آن را پاک کنید تا لکه کاملا پاک شود.

4. پاک کردن لکه خون با جوش شیرین
از بین بردن لکه های خون با جوش شیرین

پاک کردن لکه خون

استفاده از محلول های شیمیایی برای از بین بردن لکه های خون و سایر لکه ها موثر است، اما اگر در از بین بردن لکه و استفاده از ترکیبات شیمیایی تردید داشته باشید، ممکن است هنگام از بین بردن لکه خون، رنگ لباس یا پارچه از بین برود.توصیه میشود این روش را به عنوان اخرین روش احتمالی در نظر بگیرید.

 

 

 

 

 

لکه بری امیدوار است راهکار پاک کردن پاک کردن لکه خون برای شما مفید باشد.

عضویت در خبرنامه

برای آگاهی از تخفیف های فروشندگان و لکه های جدید عضو شوید

عضویت در خبرنامه

 • نام و نام خانوادگی:
 • شماره موبایل:
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بدون تبلیغ محو می شوید

ویگو

خرید آنی ارز دیجیتال

آقای بلیط