پاک کردن لکه وایتکس

پاک کردن لکه وایتکس

توجه: پس از مشاهده لکه در اسرع وقت لکه ها را پاک کنید. هرچه لکه قدیمی تر باشد، پاک کردن آن دشوارتر خواهد بود.قبل از شستن لباس‌های قابل شستشو، همه روش‌های حذف لکه باید اعمال شوند. لکه هایی که شسته و خشک شده اند تقریباً غیر ممکن است پاک شوند.

فهرست مطالب

زمان مطالعه متن 11 دقیقه 

4.5 از 5 امتیاز

پاک کردن لکه‌ وایتکس از لباس‌ها و ملابس ممکن است یکی از وظایف آزاردهنده و مزاحم در زندگی روزمره شما باشد. اما با استفاده از روش‌های مناسب و شاید چند بار تلاش، شما می‌توانید این لکه‌ها را به راحتی ( البته نه خیلی راحت ) پاک کنید.پاک کردن لکه وایتکس

 

وایتکس چگونه پارچه را لکه دار می کند؟

قبل از تلاش برای پاک کردن لکه وایتکس ، خوب است بدانید که این ماده شیمیایی چگونه عمل می کند. وایتکس یک مایع سفید کننده است که برای ضدعفونی نیز استفاده می شود. وایتکس حتی در برخی از صنایع به عنوان یک نوع رنگبردار استفاده می شود زیرا می تواند خمیر پارچه و کاغذ را سفید کند. این مایع دارای درصد هیپوکلریت سدیم محلول در آب بوده و به دلیل تولید کلر آزاد خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. البته این محلول در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور و گرما خاصیت خود را از دست می دهد.

برای پاک کردن لکه وایتکس باید بدانید که وایتکس به عنوان محلولی حاوی هیپوکلریت سدیم دارای خاصیت اکسید کننده است، یعنی می تواند پیوندهای شیمیایی را اکسید کند و پیوندهای شیمیایی رنگ لباس را از بین ببرد. به همین دلیل است که اگر چند قطره از این محلول را روی لباس، فرش یا پارچه مبل بریزید، بلافاصله شاهد از بین رفتن رنگ آنها خواهید بود. البته سفید کننده های غیرکلری هم هستند که اکسید کننده ضعیف تری دارند و قادرند پیوندهای شیمیایی لکه های خاصی را بشکنند و به رنگ سایر قسمت های پارچه آسیبی نرسانند.

پاک کردن لکه وایتکس

پاک کردن لکه وایتکس روش اول

آنچه شما نیاز خواهید داشت برای پاک کردن لکه وایتکس

  1. مواد شوینده
  2. سرکه سفید

مراحل پاک کردن لکه وایتکس

  1. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با دو فنجان آب خنک مخلوط کنید.
  2. با استفاده از یک پارچه سفید تمیز، لکه را با محلول شوینده اسفنج کنید.
  3. آنقدر روی لکه مایع بزنید تا مایع جذب  لکه شود.
  4. مراحل 2 و 3 را تکرار کنید تا لکه از بین برود یا دیگر در پارچه جذب نشود.
  5. اگر لکه باقی ماند، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با دو فنجان آب خنک مخلوط کنید. لکه را با محلول اسفنج کنید. آنقدر بلات بزنید تا مایع جذب شود. .
  6. با آب سرد اسفنج کنید و با لکه خشک کنید.

 

پاک کردن لکه وایتکس با استفاده از ایزوپروپیل الکل برای ترمیم لکه وایتکس

پاک کردن لکه وایتکسمی توانید از ایزوپروپیل الکل برای از بین بردن لکه های وایتکس روی لباس های مشکی و هر پارچه تیره رنگ استفاده کنید. البته این روش برای لکه های کوچک موثر است. کافی است این الکل را روی پنبه بریزید و سپس روی لکه وایتکس و اطراف آن بمالید. برای این کار، الکل باید از محیط به سمت مرکز لکه مالیده شود. با این کار رنگ اصلی پارچه به جایی می رود که رنگ آن از بین رفته و لکه وایتکس را ترمیم می کند. از این روش برای از بین بردن لکه وایتکس روی مبل نیز استفاده می شود.

از بین بردن زردی وایتکس روی لباس کار آسانی نیست و بهتر است در انجام آنچه توضیح دادیم صبور باشید. اگر لکه زرد سرسخت است و همچنان باقی مانده است، یک پارچه نرم را با پراکسید هیدروژن مرطوب کرده و روی لکه بمالید. پراکسید در واقع یک سفید کننده ملایم است و می تواند لکه های زرد را به سفید تبدیل کند. پس از آن دوباره لباس ها را با آب و پارچه تمیز بشویید و بگذارید خشک شوند.

 

 

 

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

واقعیت این است که پس از آغشته شدن الیاف پارچه به وایتکس، نمی توانیم به طور کامل رنگ لباس را برگردانیم. متاسفانه از بین بردن لکه وایتکس مشکلی نیست که به راحتی امکان پذیر باشد! زیرا این لکه در واقع به دلیل از بین رفتن رنگ اصلی پارچه ایجاد می شود. ترمیم لکه وایتکس تنها در صورتی امکان پذیر است که رنگ اصلی پارچه را برگردانید. با این حال، به محض ایجاد لکه وایتکس روی لباس یا هر پارچه دیگری، باید فوراً اثر سفید کننده آن را ضعیف کنید تا از آسیب بیشتر به الیاف پارچه جلوگیری کنید و از سوراخ شدن آن جلوگیری کنید.

پاک کردن لکه آدامس
مشاهده آموزش

برای این کار لازم است بلافاصله پس از تماس وایتکس با پارچه زیر آب سرد اجرا شود تا وایتکس روی الیاف خود باقی نماند. پس از آن، با استفاده از جوش شیرین مخلوط با آب، خمیری درست کنید که بتوان آن را به محل تغییر رنگ داد تا لکه وایتکس از بین برود. این خمیر می تواند اثر وایتکس را تا حدودی خنثی کند.

پاک کردن لکه وایتکس روش دوم

برای پاک کردن لکه وایتکس از الکل استفاده کنید

برای این کار به ایزوپروپیل الکل نیاز دارید. یک تکه پنبه را به الکل آغشته کنید، سپس پنبه را از قسمت بیرونی لکه داخل آن بکشید. با این کار تا حدودی رنگ لباس به حالت اولیه باز می گردد. البته به یاد داشته باشید که این روش برای لکه های کوچک تا حدی موثر است. اگر لکه ها خیلی زرد هستند، به زمان بیشتری نیاز دارید تا الکل روی لکه بماند. محل را با الکل پاک کنید و بگذارید لباس کاملا خشک شود.

اگر دوباره لکه را دیدید، پارچه ای را به پراکسید هیدروژن آغشته کنید و روی لکه بمالید. با انجام این کار، لکه های زرد به سفید تبدیل می شوند. زیرا پراکسید مانند سفید کننده عمل خواهد کرد. در نهایت لباس را دوباره بشویید. توجه داشته باشید که این محلول برای لباس های تیره بسیار مناسب است.

 

پاک کردن لکه وایتکس با جوش شیرین

اگر در حین کار با وایتکس متوجه لکه وایتکس روی لباس خود شدید، بهتر است برای رفع آن به موقع اقدام کنید. قسمت لک شده را با آب سرد بشویید تا محلول اضافی وایتکس از لباس و پارچه پاک شود. مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید. به نسبت این دو ماده توجه کنید تا میزان جوش شیرین بیشتر شود و مخلوط نهایی به صورت خمیر درآید. خمیر حاصل را به طور یکنواخت روی لکه وایتکس پخش کنید.

پس از گذشت زمان، خمیر را به آرامی با مسواک یا برس خراش دهید. از بین بردن لکه های وایتکس با جوش شیرین به خنثی کردن لکه های وایتکس روی لباس کمک می کند.

 

پاک کردن لکه وایتکس با رنگ کردن لباس

یکی از راه های از بین بردن لکه وایتکس از روی لباس، رنگ آمیزی آنهاست. اگر لکه کوچک است، می‌توانید از رنگ‌های قابل شستشو برای پارچه استفاده کنید. البته رنگ باید همرنگ پارچه باشد.

لکه وایتکس ممکن است بزرگ باشد و بیشتر افراد ترجیح می دهند لباس های خود را به طور یکنواخت رنگ کنند. برای این کار دو راه وجود دارد: تحویل لباس به کارگاه رنگرزی یا استفاده از روش خانگی برای رنگرزی لباس مورد نظر.

 

راه حلی ساده برای پاک کردن لکه وایتکس از روی فرش و موکت

پاک کردن لکه وایتکس با استفاده از یک حوله کاغذی یا پارچه تمیز مرطوب، به آرامی ناحیه لکه دار را لمس کنید. مراقب باشید قسمت لک شده را مالش ندهید. این کار لکه را بدتر می کند. به جعبه مداد رنگی خود بروید و مداد رنگی متناسب با رنگ فرش پیدا کنید.
الیاف فرش را در آن قسمت کم کم رنگ کنید. در کمال تعجب متوجه خواهید شد که فرش رنگ را جذب می کند. سپس با استفاده از یک حوله مرطوب، رنگ را به آرامی با فرش مخلوط کنید.

از بین بردن لکه وایتکس از روی انواع لباس

انواع لباس ها رنگ ها و ضخامت های متفاوتی دارند; به همین دلیل روش های از بین بردن لکه وایتکس برای همه لباس ها یکسان نیست و در صورت عدم توجه به این موضوع به راحتی الیاف و بافت پارچه آسیب می بیند. از این رو در این قسمت انواع لباس ها را دسته بندی کرده و برای هر کدام روشی را پیشنهاد کرده ایم.

پاک کردن لکه کلم بروکلی
مشاهده آموزش

پاک کردن لکه وایتکس

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس مشکی

روش دیگر استفاده از مقداری قهوه است. با این کار رنگ لکه روشن تر می شود. در این روش قهوه را به مقداری آب جوش اضافه کنید تا یک یا دو فنجان قهوه غلیظ درست شود. قهوه را روی لکه بریزید و 8 تا 10 ساعت صبر کنید. پس از آن شاهد محو شدن و ناپدید شدن لکه خواهید بود. این نیز یک روش مناسب برای از بین بردن لکه های وایتکس روی لباس های سرمه ای است.

 

از بین بردن لکه وایتکس از روی شلوار جین و کتان

معمولا پارچه های جین و کتان ضخامت و رنگ های متفاوتی دارند. اگر جین رنگ تیره دارد می توان از الکل و قهوه استفاده کرد. بهترین راه برای از بین بردن لکه های وایتکس روی جین و کتانی رنگ کردن کل لباس است که بهتر است کارگاه رنگرزی این کار را انجام دهد تا به جین آسیبی وارد نشود. راه دیگری که می توان برای از بین بردن لکه وایتکس در نظر گرفت استفاده از انواع اپلیکیشن های موجود در بازار است. این روش هزینه کمتری نیز دارد.

 

از بین بردن لکه وایتکس از لباس های رنگ روشن

استفاده از الکل برای از بین بردن لکه های وایتکس روی لباس های رنگ روشن توصیه نمی شود. بهترین راه برای از بین بردن لکه های وایتکس روی رنگ های سبز روشن، آبی، زرد و رنگ های مشابه این است که لباس ها را با رنگی مشابه رنگ پارچه رنگ کنید.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه های وایتکس روی لباس های رنگ روشن در خنثی سازی لکه موثر است. با این کار از پخش شدن لکه به قسمت های دیگر جلوگیری می شود و همچنین از سوراخ و پاره شدن پارچه جلوگیری می کند.

 

نکاتی در مورد استفاده از وایتکس

قبل از کار با وایتکس و مواد سفید کننده، بهتر است این نکات ساده را رعایت کنید تا از ایجاد لک روی لباس و سایر وسایل منزل جلوگیری کنید.

وایتکس هرگز نباید برای شستن لباس های رنگی استفاده شود. سفید کننده های پراکسید هیدروژن که خاصیت پاک کنندگی رنگ ندارند می توانند گزینه مناسب تری برای شستن لباس ها و پارچه های رنگی باشند.

هنگام استفاده از وایتکس، لباس هایی بپوشید که دارای برچسب Bleach safe هستند. این بدان معنی است که لباس های شما در برابر عوامل سفید کننده مقاوم هستند.
رقیق کردن وایتکس با آب می تواند احتمال این اتفاق را به حداقل برساند.
هرگز لباس ها و سایر پارچه های خود را در معرض تماس مستقیم با وایتکس قرار ندهید.

اگر هنگام نظافت منزل خود با وایتکس از الکل استفاده می کنید و لباس های ایمن بلیچ ندارید، پیشنهاد می کنیم لباس هایی بپوشید که قدیمی هستند و برایتان مهم نیست که لکه دار شوند.

به طور کلی وایتکس یکی از پرکاربردترین محلول های شیمیایی مورد استفاده در نظافت است که تقریباً در همه خانه های ما یافت می شود. اگرچه نمی توان استفاده از این محلول را به طور کامل کنار گذاشت، اما با رعایت نکات فوق می توان احتمال لکه دار شدن لوازم  با وایتکس را به حداقل رساند و در صورت بروز چنین خطایی می توانید با راهکارهایی که در پاک کردن لکه وایتکس تا حدودی موفق باشید.

 

لکه بری امیدوار است راهکار  پاک کردن لکه وایتکس برای شما مفید باشد.

عضویت در خبرنامه

برای آگاهی از تخفیف های فروشندگان و لکه های جدید عضو شوید

عضویت در خبرنامه

  • نام و نام خانوادگی:
  • شماره موبایل:
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بدون تبلیغ محو می شوید

ویگو

خرید آنی ارز دیجیتال

آقای بلیط